| Features |
|---|
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Product colour | Black |
| Technical details |
|---|
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Speakerphone | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security |
|---|
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, MD5, SRTP, SSL/TLS |
| Design |
|---|
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Phone features |
|---|
| Call transfer | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Call log entries | 1000 |
| Lines quantity | 16 lines |
| Redialing | Yes |
| Conference call | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Call park | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Call history | Yes |
| Management features |
|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Display |
|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display | TFT |
| Camera |
|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Audio |
|---|
| Comfort noise generation (CNG) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Voice codecs | AJB, CNG, G.711a, G.711u, G.722, G.726-32, G.729ab, PLC, VAD, iLBC |
| Voice activity detection | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Video |
|---|
| Video codecs | H.264 BP/MP/HP |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SIP RFC3261, TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, HTTP/HTTPS, ARP, ICMP, DNS (A record, SRV, NAPTR), DHCP, PPPoE, SSH, TFTP, NTP, STUN, SIMPLE, LLDP-MED, LDAP, TR-069, 802.1x, TLS, SRTP, IPv6, OpenVPN |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, MD5, SRTP, SSL/TLS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black |
| Microphone |
|---|
| Microphone mute | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC: 15 B; 15 C(15.247); 15 E(15.407); 68 HAC IC: RSS-247; RSS-Gen; RSS-102; IECS-003; CS03 CE: EN 55032; EN 55035; EN 61000-3-2; EN 61000-3-3; EN 62368-1; EN 301 489-1; EN 301 489-17; EN 300 328; EN 301 893; EN 62311 RCM: AS/NZS CISPR 32; AS/NZS 4268; AS/NZS 62368.1; AS/CA S004 |
| Power |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |