| Print quality |
|---|
| Maximum printing width | 10.6 cm |
| Printing |
|---|
| Colour | No |
| Printing colours | Black |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.6 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Design |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | No |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling |
|---|
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Media thickness | 0.2 mm |
| Maximum roll diameter | 13 cm |
| Maximum label width | 11.6 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance |
|---|
| Built-in barcodes | 1D, Code 49, MicroPDF417, 2D, Code 93, GS1 DataBar, PDF417, AZTECCODE, POSTNET, CODABAR (NW-7), Industrial 2/5, QR Code, Code 11, Data Matrix, Interleaved 2/5, TLC39, Code 128 (A/B/C), IMB, UPC-A, EAN13, MaxiCode, UPC-E, Code 39, EAN8 |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Character sets | 5 BPL-E, SLCS, 16 BPL-Z, Unicode |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Technical details |
|---|
| Product colour | Grey |
| Built-in barcodes | 1D, Code 49, MicroPDF417, 2D, Code 93, GS1 DataBar, PDF417, AZTECCODE, POSTNET, CODABAR (NW-7), Industrial 2/5, QR Code, Code 11, Data Matrix, Interleaved 2/5, TLC39, Code 128 (A/B/C), IMB, UPC-A, EAN13, MaxiCode, UPC-E, Code 39, EAN8 |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum label width | 11.6 cm |
| LED indicators | Yes |
| Character sets | 5 BPL-E, SLCS, 16 BPL-Z, Unicode |
| Handle(s) | No |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 400 MHz |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 214 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 195 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Character sets | 5 BPL-E, SLCS, 16 BPL-Z, Unicode |