| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.5 cm |
| Printing |
|---|
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.5 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Maximum print length | 11.43 m |
| Display |
|---|
| Display diagonal | 5.84 cm (2.3") |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Network |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling |
|---|
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 11.2 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance |
|---|
| Languages support | Danish, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Norwegian, Portuguese, Slovenian |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Design |
|---|
| Display diagonal | 5.84 cm (2.3") |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Technical details |
|---|
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Maximum label width | 11.2 cm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Software |
|---|
| Bundled software | Bartender Ultra Lite Edition |
| System requirements |
|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 25 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 40% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 219 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 191 mm |
| Weight | 3 kg |
| Packaging content |
|---|
| Software development kit (SDK) | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Bundled software | Bartender Ultra Lite Edition |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features |
|---|
| Languages support | Danish, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Norwegian, Portuguese, Slovenian |