| Design |
|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Display |
|---|
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 255U |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) |
|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 12 TOPs |
| Memory |
|---|
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage |
|---|
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio |
|---|
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera |
|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network |
|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance |
|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard |
|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software |
|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details |
|---|
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735681 |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features |
|---|
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735681 |
| Battery |
|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power |
|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security |
|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates |
|---|
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Packaging content |
|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features |
|---|
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |