| Management features |
|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | RFC 1213 MIB-II, RFC 1643 Ethernet MIB, RFC 1493 Bridge MIB, RFC 2131 DHCP client, Private Enterprise MIB |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 11.2 Gbit/s |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Security |
|---|
| Authentication | MAC-based authentication |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features |
|---|
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Multicast support | Yes |
| Protocols |
|---|
| Management protocols | FTP, HTTP, SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 7.6 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Virtual LAN features |
|---|
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 330 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Packaging content |
|---|
| Cables included | AC |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Packaging data |
|---|
| Cables included | AC |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |