| Management features |
|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces |
|---|
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| I/O ports | 24 x 10/100/1000 BaseT PoE+ ports supporting up to 30W per port 4 x 1G/10G/25G/50G [4] SFP ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1af, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 334 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 448 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Security |
|---|
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast features |
|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols |
|---|
| Routing protocols | BGP, BGP4, IP, OSPF, OSPFv2, OSPFv3 |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 74 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption note | With JL086A PSU: Idle: 60W 100% Traffic Rate: 76W With JL087A PSU: Idle: 59W 100% Traffic Rate: 74W With JL670A PSU: Idle: 62W 100% Traffic Rate: 81W |
| Power supply note | 2 field‑replaceable, hot‑swappable power supply slots 1 minimum power supply required (ordered separately). Supported PSUs JL086A, JL087A and JL670A. |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features |
|---|
| Latency | 1 Gbps: 2.28 μs 10 Gbps: 1.46 μs 25 Gbps: 1.90 μs 50 Gbps: 3.49 μs |
| Performance management | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Memory and processor | CPU: Dual-core Arm Cortex-A9 @ 1.8GHz Memory: 8 GB DDR4, 32 GB eMMC Flash: 8 MB, 16 MB, or 32 MB, depending on model and configuration |
| Fan | Switch has two fan tray slots and comes with one fan tray installed. Minimum one fan trays required. Optional second fan tray ordered separately. Fan trays are field replaceable and hot‑swappable. Each fan tray contains two fans. |
| Weight (imperial) | 5 kg (11 lbs) |
| I/O ports | 24 x 10/100/1000 BaseT PoE+ ports supporting up to 30W per port 4 x 1G/10G/25G/50G [4] SFP ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442 x 386.1 mm (1.73 x 17.4 x 15.2") |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Virtual LAN features |
|---|
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 44 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 5 kg |
| Weight (imperial) | 5 kg (11 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442 x 386.1 mm (1.73 x 17.4 x 15.2") |
| Technical details |
|---|
| Physical stacking (units) | 10 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |