| Performance |
|---|
| Video input channels | 8 channels |
| Alarm input channels | 4 |
| Alarm output channels | 1 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported | M-JPEG, H.265, H.264 |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), PPPoE, SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| Languages support | English, French, German, Italian, Spanish, Russian, Turkish, Polish, Swedish, Czech, Portuguese, Danish, Romanian, SER, Croatian, Hungarian, Greek, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Japanese, Thai |
| Backup function | Yes |
| PTZ modes | Preset point |
| PTZ control | Yes |
| Playback modes | Forward |
| Playback controls | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Bundled software | SSM, Webviewer, SmartViewer, Wisenet Mobile Viewer, Wisenet Viewer |
| Number of users | 20 user(s) |
| Input bandwidth | 64 Mbit/s |
| Wireless LAN features |
|---|
| Wi-Fi | No |
| Hard drive |
|---|
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| HDD interface | SATA III |
| Number of HDDs installed | 0 |
| Storage |
|---|
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| HDD interface | SATA III |
| Number of HDDs installed | 0 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| BNC video input | Yes |
| BNC video output | Yes |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| HDMI output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), PPPoE, SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| RS-485 ports | 1 |
| Audio RCA outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Features |
|---|
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Status, Power, Alarm, Network |
| Reset button | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Product colour | Black |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (max) | 100 W |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Browser supported | Chrome v99 or higher, Edge v99 or higher, Safari v14.0.3 or higher (as of March 2022) |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Technical details |
|---|
| Compliance certificates | UL, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, UKCA |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 440 mm |
| Depth | 384.8 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 6 kg |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | SSM, Webviewer, SmartViewer, Wisenet Mobile Viewer, Wisenet Viewer |