| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 22.5 MB |
| Processor model | w3-2435 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Memory |
|---|
| ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage |
|---|
| Number of storage drives installed | 2 |
| Graphics |
|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Technical details |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Sustainability certificates | EPEAT, TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_6303729_en-US-1.pdf |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764316158 |
| Design |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Performance |
|---|
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software |
|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features |
|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Smart Support |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764316158 |
| Power |
|---|
| Power supply | 1125 W |
| Certificates |
|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 314 mm |
| Package depth | 572 mm |
| Package height | 563 mm |
| Width | 168.9 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 168.9 mm |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 314 mm |
| Package depth | 572 mm |
| Package height | 563 mm |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |