| Printing |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Performance |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling |
|---|
| Media thickness | 0.07 ± 0.005 mm |
| Supported paper width | 58 mm |
| Maximum roll diameter | 4 cm |
| Maximum printing width | 4.8 cm |
| Paper loading type | Easy Paper Loading |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Print technology |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 4.8 cm |
| Technical details |
|---|
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Media thickness | 0.07 ± 0.005 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 4.8 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Features |
|---|
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Media thickness | 0.07 ± 0.005 mm |
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Power |
|---|
| Power source type | Battery |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 79.5 mm |
| Depth | 115.5 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 224 g |
| Packaging data |
|---|
| Cables included | USB |
| Packaging content |
|---|
| Cables included | USB |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Battery |
|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Other features |
|---|
| International Protection (IP) code | IP42 |