| Printing |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 270 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Performance |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 270 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, ITF-14, ITF-25, Micro QR Code, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling |
|---|
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Supported paper width | 80/58 mm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Print technology |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 270 mm/sec |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details |
|---|
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| Built-in sensors details | Paper End, Paper Near End, Cover Open |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, ITF-14, ITF-25, Micro QR Code, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Buffer size | 12 KB |
| Autocutter durability | 1.8 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Features |
|---|
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| Built-in sensors details | Paper End, Paper Near End, Cover Open |
| LED indicators | Yes |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, ITF-14, ITF-25, Micro QR Code, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 1.8 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Buffer size | 12 KB |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 145 mm |
| Depth | 146 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features |
|---|
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| LED indicators | Yes |
| Buffer size | 12 KB |