| Printing |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Performance |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling |
|---|
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Supported paper width | 80/83 mm |
| Maximum roll diameter | 10.5 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | RJ-45, USB 2.0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Print technology |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Character size | 24 x 24 mm |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details |
|---|
| International Protection (IP) code | IP12 |
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Built-in sensors details | Paper End, Paper Near End, Cover Open |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Splash proof | Yes |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Buffer size | 12 KB |
| Autocutter durability | 3 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Features |
|---|
| International Protection (IP) code | IP12 |
| Media thickness | 0.062 - 0.075 mm |
| Built-in sensors details | Paper End, Paper Near End, Cover Open |
| Splash proof | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 3 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Buffer size | 12 KB |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | AC |
| Power source type | AC |
| Input current | 2.5 A |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements |
|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 154 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 2 kg |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Software |
|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features |
|---|
| International Protection (IP) code | IP12 |
| Splash proof | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Buffer size | 12 KB |