| Processor |
|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Alder Lake-N |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor ARK ID | 231804 |
| Processor model | N200 |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Stepping | N0 |
| Processor family | Intel® N |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | BGA 1264 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Package type | Tray |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory supported by processor | 16 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, LPDDR5-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, LPDDR5-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Single-channel |
| ECC | No |
| Graphics |
|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, MIPI-DSI 1.3, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 |
| On-board graphics card maximum resolution (DisplayPort) | 4096 x 2160 pixels |
| Number of execution units | 32 |
| On-board graphics card ID | 0x46D0 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics card DirectX version | 12.1 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.6 |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 750 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| Discrete graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| Power |
|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Technical details |
|---|
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4, HDMI 2.1, MIPI-DSI 1.3 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, LPDDR5-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Status | Launched |
| Market segment | Mobile |
| Launch date | Q1'23 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory speed (max) | 4800 MHz |
| OpenCL version | 3.0 |
| Features |
|---|
| On-board graphics card ID | 0x46D0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 9 |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor package size | 35 x 24 mm |
| Processor ARK ID | 231804 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Embedded options available | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Mobile |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| I/O configuration |
|---|
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| General Purpose IO | Yes |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Smart Sound Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| General Purpose IO | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Wake on Voice | Yes |
| Intel® Image Processing Unit | 6.0 |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Yes |
| MIPI SoundWire | 1.2 |
| Chipset / PCH PCIe Revision | Gen 3 |
| Operational conditions |
|---|
| Tjunction | 105 °C |
| Packaging data |
|---|
| Package type | Tray |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Processor package size | 35 x 24 mm |
| Other features |
|---|
| Maximum internal memory | 16 GB |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4, HDMI 2.1, MIPI-DSI 1.3 |