| Performance |
|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design |
|---|
| IK code | IK10 |
| Form factor | Turret |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera |
|---|
| Minimum illumination | 0.0034 lx |
| Tilt angle range | 0 - 75° |
| Pan range | 0 - 350° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 360° |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12,000 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 108° |
| Lens viewing angle, vertical | 59° |
| Lens viewing angle, diagonal | 127° |
| Number of Privacy masking areas | 32 |
| Image sensor |
|---|
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system |
|---|
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focus | Yes |
| Fixed focal length | 3 mm |
| Night vision |
|---|
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR/White |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video |
|---|
| Noise reduction | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | Smart Super Noise Reduction V (SSNR V), WiseNR Ⅱ |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Network |
|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, CDP, SRTP(TCP, UDP Unicast), MQTT |
| Storage |
|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | Memory Stick (MS), SDHC, SDXC |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security |
|---|
| Video motion detection | Yes |
| Power |
|---|
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10 W |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 140 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 99.6 mm |
| Weight | 790 g |
| Packaging content |
|---|
| Number of cameras | 1 |