| Performance |
|---|
| Remote viewing | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Design |
|---|
| IK code | IK10 |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera |
|---|
| Adjustment shutter speed | Auto |
| Minimum illumination | 0.15 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 5 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 100.3° |
| Lens viewing angle, vertical | 72.3° |
| Lens viewing angle, diagonal | 133.1° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor |
|---|
| Number of effective pixels (H x V) | 2592 x 1944 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system |
|---|
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 3 - 10 mm |
| Night vision |
|---|
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Video |
|---|
| Noise reduction | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Flip & mirror | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2592 x 1944 |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Network |
|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 6 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Storage |
|---|
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Flash memory | 256 MB |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security |
|---|
| Alert notification type | E-mail |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Management features |
|---|
| Web browser | Yes |
| Power |
|---|
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 9.5 W |
| Power consumption (typical) | 7.3 W |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Length | 322.9 mm |
| Diameter | 9.1 cm |
| Weight | 1.19 kg |
| Other features |
|---|
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |