| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 37.5 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6526Y |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Performance cores | 16 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 128 GB |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 32 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 2 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Number of SSDs supported | 4 |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 24 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | SATA |
| Supported SSD sizes | 3.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics |
|---|
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM Citrix Community Enterprise Linux (CentOS, Alma Linux, Rocky Linux) |
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM Citrix Community Enterprise Linux (CentOS, Alma Linux, Rocky Linux) |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 m |
| Management features |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Management platform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 434.6 mm |
| Height | 42.8 mm |
| Depth | 664.7 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |