| Processor |
|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Configurable TDP-down | 4.5 W |
| Bus type | OPI |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4410Y |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded SATA controller |
| Number of SSDs supported | 4 |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 20 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | SATA |
| Supported SSD sizes | 3.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Graphics |
|---|
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Operating system installed | No |
| Processor special features |
|---|
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Smart Response Technology version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 241 x 599.9 x 990.1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |
| Width | 241 mm |
| Weight | 32.3 kg |
| Height | 990 mm |
| Depth | 600 mm |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 m |
| Management features |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight (imperial) | 32.3 kg (71.3 lbs) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Weight (imperial) | 32.3 kg (71.3 lbs) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 241 x 599.9 x 990.1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |