| Processor |
|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4514Y |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 153.6 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics |
|---|
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 241 x 599.9 x 990.1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |
| Width | 241 mm |
| Weight | 32.3 kg |
| Height | 990 mm |
| Depth | 600 mm |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 m |
| Management features |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight (imperial) | 32.3 kg (71.3 lbs) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 32.3 kg (71.3 lbs) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 241 x 599.9 x 990.1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |