| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 9224 |
| Processor cores | 24 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD EPYC |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 12x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 6 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | No |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Hot-swap | Yes |
| Number of HDDs installed | 0 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 0 |
| Maximum storage capacity | 153.6 TB |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | 2 OCP 3.0, 1 PCIe Gen5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Redundant fans support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Grey |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2019, Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0, SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4, VMware ESXi 7.0 U3, VMware ESXi 8.0 |
| Remote administration | HPE iLO 6 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2019, Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0, SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4, VMware ESXi 7.0 U3, VMware ESXi 8.0 |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 915.9 x 599.9 x 242.1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |
| Width | 916 mm |
| Weight | 29.3 kg |
| Height | 242 mm |
| Depth | 600 mm |
| Management features |
|---|
| Remote administration | HPE iLO 6 |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight (imperial) | 29.3 kg (64.7 lbs) |
| Standard fans | 5 Standard Fans |
| Other features |
|---|
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 29.3 kg (64.7 lbs) |
| Standard fans | 5 Standard Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 915.9 x 599.9 x 242.1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |