| Processor |
|---|
| Processor generation | 3rd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.3 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4310 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 8, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Cooling type | Active |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (optional, requires licenses) |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Power supply type | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (optional, requires licenses) |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Standard fans | 6x Maximum Performance Fans |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 710 mm |
| Height | 87.5 mm |
| Depth | 445.4 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 6x Maximum Performance Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |