| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2434 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Hot-swap | Yes |
| Number of HDDs installed | 8 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Optical drive type | No |
| Maximum storage capacity | 61.44 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Number of 5.25" bays | 8 |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 3 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Power supply input voltage | 200 - 240 V |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 175.3 mm |
| Height | 368.3 mm |
| Depth | 475 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |