| Processor |
|---|
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 9115 |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD EPYC |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 12x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 1.5 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | 940-8i 4GB |
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Internal drive bays | 8 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black, Metallic |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server, Microsoft Windows 10 & 11, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, VMware ESXi, Ubuntu Server |
| Performance management | XClarity Controller Platinum |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server, Microsoft Windows 10 & 11, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, VMware ESXi, Ubuntu Server |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of redundant power supplies installed | 2 |
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 750 W |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Certificates |
|---|
| Certification | ANSI/UL 62368-1 IEC 62368-1 (CB Certificate and CB Test Report) FCC - Verified to comply with Part 15 of the FCC Rules, Class A Canada ICES-003, issue 7, Class A CSA C22.2 No. 62368-1 CISPR 32, Class A, CISPR 35 Japan VCCI, Class A Taiwan BSMI CNS15936, Class A; CNS15598-1; Section 5 of CNS15663 CE, UKCA Mark (EN55032 Class A, EN62368-1, EN55024, EN55035, EN61000-3-2, EN61000-3-3, (EU) 2019/424, and EN IEC 63000 (RoHS)) Korea KN32, Class A, KN35 Russia, Belorussia and Kazakhstan, TP EAC 037/2016 (for RoHS) Russia, Belorussia and Kazakhstan, EAC: TP TC 004/2011 (for Safety); TP TC 020/2011 (for EMC) Australia/New Zealand AS/NZS CISPR 32, Class A; AS/NZS 62368.1 UL Green Guard, UL2819 Energy Star 3.0 EPEAT (NSF/ ANSI 426) Bronze China CCC certificate, GB17625.1; GB4943.1; GB/T9254 China CECP certificate, CQC3135 China CELP certificate, HJ 2507-2011 Japanese Energy-Saving Act Mexico NOM-019 TUV-GS (EN62368-1, and EK1-ITB2000) India BIS 13252 (Part 1) Germany GS Ukraine UkrCEPRO Morocco CMIM Certification (CM) EU2019/424 Energy Related Product (ErP Lot9) |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Management features |
|---|
| Performance management | XClarity Controller Platinum |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Supported storage drives form factor (internal) | 2.5" |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 445 mm |
| Weight | 38.8 kg |
| Height | 87 mm |
| Depth | 766 mm |