| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.6 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Certification | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3- Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi agile multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PSE device, class 3) IEC 61373, JIS E 4031 |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System OS-10 |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.6 Gbps |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | Uplink (E0): Ethernet wired network port (RJ-45) Up/downlink (E1): Ethernet wired network port (RJ-45) Downlink (E2-E4): Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Cellular radio module interface (accessible after removing the back cover) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Features |
|---|
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.6 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System OS-10 |
| Design |
|---|
| Certification | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3- Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi agile multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PSE device, class 3) IEC 61373, JIS E 4031 |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details |
|---|
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3- Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi agile multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PSE device, class 3) IEC 61373, JIS E 4031 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 41 mm |
| Depth | 137 mm |
| Weight | 149.7 g |
| Height | 41 mm |
| Other features |
|---|
| I/O ports | Uplink (E0): Ethernet wired network port (RJ-45) Up/downlink (E1): Ethernet wired network port (RJ-45) Downlink (E2-E4): Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Cellular radio module interface (accessible after removing the back cover) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System OS-10 |