| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display |
|---|
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 300 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| Response time (MPRT) | 0.7 ms |
| Management features |
|---|
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Multimedia |
|---|
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Power |
|---|
| Power cable length | 1.85 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 21 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces |
|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details |
|---|
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, HDR, FreeSync Premium, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge, PIP/PBP), display information, reset |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Ergonomics |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 192.5 mm |
| Height (with stand) | 466.5 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Package width | 1150 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1761 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 1150 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1761 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| Packaging content |
|---|
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features |
|---|
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, HDR, FreeSync Premium, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge, PIP/PBP), display information, reset |
| Weight | 4 kg |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power Indicator, Joystick: Power / Menu (Center), Up / Signal Select, Down, Left / i-Style Colour / Night Mode / Blue Light Reducer, Right / Volume |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.85 m |