| Display |
|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 112 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features |
|---|
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Multimedia |
|---|
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power |
|---|
| Power cable length | 1.5 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21.4 kWh |
| Design |
|---|
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Camera |
|---|
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details |
|---|
| Height (without stand) | 403.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, RGB range, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra 1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C spedd, MST DP-out), Extra 2 (shortcut key, Mac address, FW version), KVM (HDMI, DisplayPort, USB-C), input select, audio settings (volume, mute), reset (reset all?) |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Weight & dimensions |
|---|
| Height (without stand) | 403.5 mm |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 547.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.9 kg |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Width | 613 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 8 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI, USB Type-C |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content |
|---|
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI, USB Type-C |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features |
|---|
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, RGB range, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra 1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C spedd, MST DP-out), Extra 2 (shortcut key, Mac address, FW version), KVM (HDMI, DisplayPort, USB-C), input select, audio settings (volume, mute), reset (reset all?) |
| Width | 613 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Manufacturer warranty | 5 years (for details and eligible countries please check the Warranty section of our website) |
| Control panel | Joystick: Power/Menu (Centre), Up/Signal Select, Down, Left/Shortcut, Right/Volume |
| Height (without stand) | 403.5 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.5 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |