| Display |
|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 82 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 116% |
| Adobe RGB coverage | 87% |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3108 x 0.3108 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display panel size | 27 inch/68.5 cm |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 107% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 92% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Display sRGB | Yes |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Brightness uniformity | 93 - 105% |
| Performance |
|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10 |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Management features |
|---|
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Design |
|---|
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Ports & interfaces |
|---|
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Technical details |
|---|
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 74 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Product colour | White |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC ROHS; EAC; UKCA; EMF; ICES-003 |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10 |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.24 kg |
| Delta E | 2 |
| Brightness uniformity | 93 - 105% |
| Surface hardness | 3H |
| Software |
|---|
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Ergonomics |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power |
|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 21.11 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Operational conditions |
|---|
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions |
|---|
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 74 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 261 mm |
| Height (with stand) | 526 mm |
| Weight (with stand) | 5.24 kg |
| Weight (without stand) | 3.8 kg |
| Package width | 840 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 478 mm |
| Package weight | 5.65 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 840 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 478 mm |
| Package weight | 5.65 kg |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Packaging content |
|---|
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Other features |
|---|
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC ROHS; EAC; UKCA; EMF; ICES-003 |
| Delta E | 2 |
| Brightness uniformity | 93 - 105% |
| Exterior finish type | Textured |
| DCI-P3 coverage | 92% |
| Low input lag | Yes |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Depth (without stand) | 74 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | Internal |
| Manual | Yes |
| Recycling data |
|---|
| Recyclable packaging material | 100% |