| Design |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Certification | EN 55022:2010, CISPR 22:2008, FCC Part 15 B:2015, ICES-003 5 (2014), AS/NZS CISPR 22:2009+A1:2010, EN 61000-3-2:2006/A2:2009, EN 61000-3-3:2008 EN 55024:2010, CISPR 24:2010, EN 61000-4-2:2009, EN 61000-4-3:2006+A2:2010, EN 61000-4-4:2004+A1:2010, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, EN 61000-4-8:2010, EN 61000-4-11:2004 CE, UL 1950, TUV, C-Tick, RoHS |
| Product colour | Black, Red |
| Features |
|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Performance |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Control display unit | No |
| Certification | EN 55022:2010, CISPR 22:2008, FCC Part 15 B:2015, ICES-003 5 (2014), AS/NZS CISPR 22:2009+A1:2010, EN 61000-3-2:2006/A2:2009, EN 61000-3-3:2008 EN 55024:2010, CISPR 24:2010, EN 61000-4-2:2009, EN 61000-4-3:2006+A2:2010, EN 61000-4-4:2004+A1:2010, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, EN 61000-4-8:2010, EN 61000-4-11:2004 CE, UL 1950, TUV, C-Tick, RoHS |
| Product colour | Black, Red |
| Protocols |
|---|
| DHCP server | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security |
|---|
| Security algorithms | IPSec, SSH-2, SSL/TLS |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 8 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 11.5 W |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| DC input voltage | 12 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 600 g |
| Width | 130 mm |
| Height | 35 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging content |
|---|
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details |
|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| AC adapter included | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory type | DDR3 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Display |
|---|
| Control display unit | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | EN 55022:2010, CISPR 22:2008, FCC Part 15 B:2015, ICES-003 5 (2014), AS/NZS CISPR 22:2009+A1:2010, EN 61000-3-2:2006/A2:2009, EN 61000-3-3:2008 EN 55024:2010, CISPR 24:2010, EN 61000-4-2:2009, EN 61000-4-3:2006+A2:2010, EN 61000-4-4:2004+A1:2010, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, EN 61000-4-8:2010, EN 61000-4-11:2004 CE, UL 1950, TUV, C-Tick, RoHS |