| Performance |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Cable length | 0.95 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details |
|---|
| Quantity | 1 |
| Interface type | USB |
| Speakerphone | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 0.95 m |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Cable colour | Black |
| Headphones |
|---|
| Maximum input power | 10 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 7000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone |
|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit |
|---|
| Control unit type | In-line control unit |
| Battery |
|---|
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player |
|---|
| FM radio | No |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 171 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 35 mm |
| Depth | 230 mm |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package weight | 170 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content |
|---|
| USB cable length | 2.15 m |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Logistics data |
|---|
| Master (outer) case width | 226 mm |
| Master (outer) case length | 496 mm |
| Master (outer) case height | 564 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.01 kg |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power |
|---|
| USB Type-C charging port | No |
| Features |
|---|
| Optimized for | Unified Communication |
| Supplier features |
|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features |
|---|
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Auto power off | No |
| Interface type | USB |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |