| Performance |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Citrix |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| BeamForming | Yes |
| Bone conduction sensor | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| Technical details |
|---|
| Speakerphone | No |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Maximum input power | 30 mW |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total amount of recycled materials used for making | 75% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Design |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Citrix |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 1.5 m |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Cable colour | Black |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 12000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones |
|---|
| Maximum input power | 30 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone |
|---|
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Battery |
|---|
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements |
|---|
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Music player |
|---|
| FM radio | No |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 125 g |
| Width | 178.7 mm |
| Height | 54.3 mm |
| Depth | 136.2 mm |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 186 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package depth | 53.5 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Packaging content |
|---|
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Pouch | Yes |
| Charging case | No |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Leatherette |
| Certificates |
|---|
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify;Mitel;Citrix |
| Power |
|---|
| USB Type-C charging port | No |
| Features |
|---|
| Optimized for | Unified Communication |
| Other features |
|---|
| Maximum input power | 30 mW |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Width (imperial) | 17.9 cm (7.03") |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Height (imperial) | 5.33 cm (2.1") |
| Depth (imperial) | 13.7 cm (5.4") |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Ear cushion type | Leatherette size M |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 131 °F |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |
| Voice guidance languages | English |