| Performance |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Foldable | Yes |
| Certification | CB, BQB, CE, TUV mark, UKCA, RCM, EAC, cTUVus, FCC, ICES, WPC, SRRC, SIRIM, KC, IMDA, SDPPI, JRF |
| Cable length | 1.3 m |
| Control type | Touch |
| Operating keys | Bluetooth pairing, ANC control, Microsoft Teams button, Answer/end call, Mute, Multi-key, Volume +, Volume -, Reject call |
| LED indicators | Yes |
| Colour name | Thunder Gray |
| Adjustable headband | Yes |
| Technical details |
|---|
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Foldable | Yes |
| Design |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Foldable | Yes |
| Certification | CB, BQB, CE, TUV mark, UKCA, RCM, EAC, cTUVus, FCC, ICES, WPC, SRRC, SIRIM, KC, IMDA, SDPPI, JRF |
| Control type | Touch |
| Colour name | Thunder Gray |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 30 m |
| Cable length | 1.3 m |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphones |
|---|
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Headphone sensitivity | 120 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone |
|---|
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Microphone direction type | Unidirectional/Omnidirectional microphone |
| Microphone frequency | 20 - 2000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 5 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit |
|---|
| Control type | Touch |
| Battery |
|---|
| Battery voltage | 5 V |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery capacity | 640 mAh |
| Continuous audio playback time | 50 h |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements |
|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 153 g |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 187 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 56 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package weight | 554 g |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content |
|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Pouch | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Certificates |
|---|
| Certification | CB, BQB, CE, TUV mark, UKCA, RCM, EAC, cTUVus, FCC, ICES, WPC, SRRC, SIRIM, KC, IMDA, SDPPI, JRF |
| Other features |
|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Package type | Box |
| Continuous audio playback time | 50 h |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Colour name | Thunder Gray |
| Warranty card | Yes |