| Hard drive |
|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33, Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Universal |
| NVMe | Yes |
| Low-density parity-check (LDPC) | Yes |
| TBW rating | 325 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Endurance |
|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Features |
|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Universal |
| NVMe | Yes |
| Low-density parity-check (LDPC) | Yes |
| TBW rating | 325 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33, Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Power |
|---|
| Operating voltage | 3.3 V |
| Design |
|---|
| Component for | Universal |
| Cooling type | Heatsink |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 3.7 mm |
| Depth | 80 mm |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33, Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Technical details |
|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, UKCA, EAC, RoHS |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Sequential read/write | Yes |
| Sequential writing speed | 2500 MB/s |
| Sequential reading | 5000 MB/s |
| Certificates |
|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33, Yes |
| Certification |
|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features |
|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Product colour | Black |
| Sequential read/write | Yes |
| Sequential writing speed | 2500 MB/s |
| Sequential reading | 5000 MB/s |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, UKCA, EAC, RoHS |