| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Printing |
|---|
| Minimum print length | 3 m |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Network |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling |
|---|
| Media thickness | 0.058 - 0.090 mm |
| Maximum roll diameter | 6.6 cm |
| Maximum label width | 7.6 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance |
|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ITF-25, MSI, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Page description languages | CPCL-native, ESC P, Raster_P |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Power |
|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Technical details |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ITF-25, MSI, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Maximum label width | 7.6 cm |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Battery |
|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| System requirements |
|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 187 mm |
| Depth | 246 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 916 g |
| Package weight | 1.32 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 1.32 kg |
| Other features |
|---|
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Logistics data |
|---|
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 215.8 kg |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |