| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Maximum print height | 4.83 m |
| Printing |
|---|
| Colour | No |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Maximum print height | 4.83 m |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Number of printable dots | 12 dot |
| Display |
|---|
| Display | LED |
| Network |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling |
|---|
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 11.4 cm |
| Core diameter | 3.81 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance |
|---|
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, Planet, POSTNET, Plessey, QR Code |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Flash memory | 128 MB |
| Certification | CE, C TUV US, FCC, IC, CB, EN 62368-1, IEC 62368-1, EMC |
| Page description languages | DP, DPL, EPL, XML, ZPL II |
| Design |
|---|
| Display | LED |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Certification | CE, C TUV US, FCC, IC, CB, EN 62368-1, IEC 62368-1, EMC |
| Power |
|---|
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| Power source type | AC |
| Technical details |
|---|
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, Planet, POSTNET, Plessey, QR Code |
| Supported network protocols | TCP/IP (TCP, UDP, M, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SMTP IPv4/IPv6 |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum label width | 11.4 cm |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Certificates |
|---|
| Certification | CE, C TUV US, FCC, IC, CB, EN 62368-1, IEC 62368-1, EMC |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 184 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height | 174 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Other features |
|---|
| Supported network protocols | TCP/IP (TCP, UDP, M, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SMTP IPv4/IPv6 |