| Design |
|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Display back cover material | Plastic |
| Display |
|---|
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor |
|---|
| Processor generation | Intel Core (Series 3) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | 350 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 6 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 35 W |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 0 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1400 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) |
|---|
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, WebNN, ONNX RT |
| NPU performance up to | 17 TOPs |
| GPU performance up to | 21 TOPs |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Storage |
|---|
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics |
|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio |
|---|
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera |
|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Network |
|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 1x1 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard |
|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software |
|---|
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers; McAfee 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details |
|---|
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery |
|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power |
|---|
| AC adapter power | 48 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security |
|---|
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates |
|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 2.61 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package depth | 481 mm |
| AC adapter included | No |
| Features |
|---|
| Country of origin | China |
| Supplier features |
|---|
| Country of origin | China |
| Packaging content |
|---|
| AC adapter included | No |
| Logistics data |
|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features |
|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |