| Design |
|---|
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Display |
|---|
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display bezel technology | Narrow Border |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 120U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Memory |
|---|
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage |
|---|
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio |
|---|
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera |
|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network |
|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard |
|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software |
|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details |
|---|
| Market positioning | Everyday |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764866387 |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features |
|---|
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764866387 |
| Battery |
|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery weight | 190 g |
| Power |
|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security |
|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability |
|---|
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.57 cm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Packaging content |
|---|
| Keyboard included | Yes |
| Other features |
|---|
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | HP Services offers 1-year or 3-year limited warranties and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty except for Long Life batteries which will have same 1-year or 3-year limited warranty as the platform. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |