| Print technology |
|---|
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Cyan, Matte black, Magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Page description languages | PDF, HP-GL/2, TIFF, JPEG, HP-RTL, CALS G4, URF |
| HP Dynamic security | Yes |
| Printing |
|---|
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Cyan, Matte black, Magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Page description languages | PDF, HP-GL/2, TIFF, JPEG, HP-RTL, CALS G4, URF |
| Copying |
|---|
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning |
|---|
| Maximum scan length | 2.77 m |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan width | 91.4 cm |
| Print quality |
|---|
| Printing colours | Cyan, Matte black, Magenta, Yellow |
| Paper handling |
|---|
| Custom media sizes | Input tray: 210 x 279 to 305 x 457 mm; Manual feed: 210 x 279 to 914 x 1676 mm |
| Paper tray media types | Coated paper, Plain paper, Bond paper, Photo paper, Matte paper, Banner, Heavy paper, Satin paper |
| Media types |
|---|
| Paper tray media types | Coated paper, Plain paper, Bond paper, Photo paper, Matte paper, Banner, Heavy paper, Satin paper |
| Technical details |
|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Box contents | HP DesignJet T850 MFP, printhead, introductory ink cartridges, printer stand, spindle, guide, warranty flyer, power cord |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 420 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-designjet-t850-multifunction-printer/model/2101422947?sku=2Y9H2A#B19 ; https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_5759089_en-US-1.pdf |
| Performance |
|---|
| Internal memory | 2048 MB |
| Certification | Compliant with Class B requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (RED Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI); Korea (KCC) |
| HP segment | Business |
| Country of origin | China, Thailand, Switzerland |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 2048 MB |
| Brand-specific features |
|---|
| HP Dynamic security | Yes |
| HP segment | Business |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Carbon footprint |
|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 420 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 360 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 32 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 21 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 11 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 1407 mm |
| Package width | 1575 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Depth | 701 mm |
| Package height | 650 mm |
| Height | 967 mm |
| Package weight | 83.5 kg |
| Weight | 60 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 1575 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 83.5 kg |
| Bundled software | HP Click App, HP Click Driver for Windows 11, HP app for Windows, macOS, Android, and iOS |
| Software |
|---|
| Bundled software | HP Click App, HP Click Driver for Windows 11, HP app for Windows, macOS, Android, and iOS |
| Certificates |
|---|
| Electromagnetic compatibility | Compliant with Class B requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (RED Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI); Korea (KCC) |
| Certification | Compliant with Class B requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (RED Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI); Korea (KCC) |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | HP Click App, HP Click Driver for Windows 11, HP app for Windows, macOS, Android, and iOS |
| Features |
|---|
| Country of origin | China, Thailand, Switzerland |
| Other features |
|---|
| Electromagnetic compatibility | Compliant with Class B requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (RED Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI); Korea (KCC) |
| UNSPSC-code | 43212104 |