| Mouse |
|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Silent click | Yes |
| Input device |
|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces |
|---|
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design |
|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver |
|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details |
|---|
| Weight | 85 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics |
|---|
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Rubber grips | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power |
|---|
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 1 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 1 W |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 85 g |
| Width | 85 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 42 mm |
| Packaging data |
|---|
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Sustainability |
|---|
| Post-consumer recycled plastic | 20% |
| Logistics data |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features |
|---|
| Weight | 85 g |
| Connectivity technology | Wireless |