| Performance |
|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Short circuit, Over current, Overheating |
| Compatibility | • Super Fast Charging : Galaxy S10 5G, Galaxy Note10, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip3 and later models / Galaxy A90 5G, A80, A70, A52, A33, A23, A05, A15 and later models / Galaxy M31s, M51, M62, M23, M53, M14 and later models / Galaxy Tab S7 and later models • Super Fast Charging 2.0 : Galaxy Note 10+, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra and later models / Galaxy A36, A56 and later models / Galaxy Tab S7 and later models |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Super Fast Charging 2.0, Super Fast Charging, Power Delivery 3.1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Power |
|---|
| Output current | 3000 mA |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output voltage | PDO : 9 V, 15 V, 20 V / PPS : 5-20 V |
| Technical details |
|---|
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Short circuit, Over current, Overheating |
| Compatibility | • Super Fast Charging : Galaxy S10 5G, Galaxy Note10, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip3 and later models / Galaxy A90 5G, A80, A70, A52, A33, A23, A05, A15 and later models / Galaxy M31s, M51, M62, M23, M53, M14 and later models / Galaxy Tab S7 and later models • Super Fast Charging 2.0 : Galaxy Note 10+, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra and later models / Galaxy A36, A56 and later models / Galaxy Tab S7 and later models |
| Output voltage | PDO : 9 V, 15 V, 20 V / PPS : 5-20 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 48 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 73.7 mm |
| Weight | 121 g |
| Packaging data |
|---|
| Package type | Hanging box |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content |
|---|
| Package type | Hanging box |
| Other features |
|---|
| Package type | Hanging box |
| Compatibility | • Super Fast Charging : Galaxy S10 5G, Galaxy Note10, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip3 and later models / Galaxy A90 5G, A80, A70, A52, A33, A23, A05, A15 and later models / Galaxy M31s, M51, M62, M23, M53, M14 and later models / Galaxy Tab S7 and later models • Super Fast Charging 2.0 : Galaxy Note 10+, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra and later models / Galaxy A36, A56 and later models / Galaxy Tab S7 and later models |