| Features |
|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Scanning | Mono scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Copying | Mono copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Duplex faxing | Yes |
| Digital sender | Yes |
| Printing colours | Black |
| Number of printer fonts | 229 |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PostScript 3, UFRII |
| Performance |
|---|
| Scanning | Mono scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | Yes |
| Printing colours | Black |
| Copying | Mono copying |
| Product colour | Black, Grey |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Market positioning | Home & office |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory | 1000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Print quality |
|---|
| Scanning | Mono scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Digital sender | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Copying | Mono copying |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Input capacity |
|---|
| Paper input type | Cassette |
| Maximum input capacity | 2300 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Display |
|---|
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing |
|---|
| Cover page printing function | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Secure printing | Yes |
| Warm-up time | 14 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 43 ppm |
| Print technology | Laser |
| Warm-up time (from sleep mode) | 4 s |
| Printing | Mono printing |
| Duplex printing | Yes |
| Number of printer fonts | 229 |
| Copying |
|---|
| N-in-1 copy function | Yes |
| ID-card copy function | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 43 cpm |
| Time to first copy (black, normal) | 6.3 s |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Copying | Mono copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Mono scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | Cloud, E-mail, FTP, Fax, SMB, USB |
| Scan speed (black) | 20 inch/min |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported | PDF |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax |
|---|
| Fax resolution (black) | 400 x 400 DPI |
| Faxing | Mono faxing |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 512 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Fax speed dialing (max numbers) | 281 |
| Fax coding methods | JBIG, MH, MMR, MR |
| Fax broadcasting | 310 locations |
| Duplex faxing | Yes |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 1000 MB |
| Processor |
|---|
| Processor cores | 2 |
| Built-in processor | Yes |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 650 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Cassette |
| Maximum input capacity | 2300 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Print technology |
|---|
| Printing colours | Black |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Index card, Legal, Letter, Statement |
| Envelopes sizes | 10, C5, DL, Monarch |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 199 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 127 mm |
| Custom media length | 216 - 355.6 mm |
| Paper tray media types | Bond paper, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Paper tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Direct printing | Yes |
| Network |
|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Canon PRINT Business, Google Cloud Print, Mopria Print Service |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, APOP, IPSec, SMTP-AUTH, SNMPv3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Sustainability certificates | Blue Angel, ENERGY STAR |
| Power consumption (max) | 1420 W |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Speed dialling | Yes |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Product colour | Black, Grey |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.4 kWh/week |
| Duplex printing | Yes |
| Warm-up time (from sleep mode) | 4 s |
| Security |
|---|
| Secure printing | Yes |
| Design |
|---|
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, Grey |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| Power consumption (max) | 1420 W |
| Power consumption (standby) | 13.6 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.4 kWh/week |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability certificates | Blue Angel, ENERGY STAR |
| Other features |
|---|
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Warm-up time (from sleep mode) | 4 s |
| Speed dialling | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.4 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 494 mm |
| Depth | 595 mm |
| Height | 452 mm |
| Weight | 19 kg |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |