| Management features |
|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 44 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| I/O ports | (44) RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE+ ports (4) Dual Personality 10/100/1000 BASE-T PoE+ or 100/1000 Mbps SFP Ports (1) uplink module slot, (1) stacking module slot |
| Network |
|---|
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 11.8 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3.1 µs |
| Latency (10 Gbps) | 3.4 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Security |
|---|
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features |
|---|
| Multicast support | Yes |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 470 W |
| Power consumption note | 2 power supplies are supported: JL086A PSU (each): 470W JL087A PSU (each): 860W |
| Power supply note | JL086A X372 54VDC 680W 100-240VAC Power Supply, JL087A X372 54VDC 1050W 110-240VAC Power Supply |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1440 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features |
|---|
| Latency | 1000 Mb Latency: < 3.1 µs 10 Gbps Latency: < 3.4 µs |
| Performance management | HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) HPE Aruba Networking Central IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Web browser Configuration menu SNMP manager Telnet RMON1 FTP Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) |
| Memory and processor | Dual Core ARM Coretex A9 @ 1016 MHz 1 GB DDR3 SDRAM Packet buffer size: 12.38 MB and 4.5 MB Ingress, 7.785 Egress 4 GB eMMC |
| Weight (imperial) | 4.65 kg (10.2 lbs) |
| I/O ports | (44) RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE+ ports (4) Dual Personality 10/100/1000 BASE-T PoE+ or 100/1000 Mbps SFP Ports (1) uplink module slot, (1) stacking module slot |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442.5 x 324.4 mm (1.73 x 17.4 x 12.8") |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 355 BTU/h |
| Virtual LAN features |
|---|
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.3 mm |
| Weight | 4.65 kg |
| Weight (imperial) | 4.65 kg (10.2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442.5 x 324.4 mm (1.73 x 17.4 x 12.8") |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |