| Management features |
|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces |
|---|
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| I/O ports | 48 x 10/100/1000BASE-T Class 4 PoE ports, supporting up to 30W per port 4 x 100M/1/10G SFP+ ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM 1 x RJ-45 console port |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Optical fiber |
|---|
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 130.9 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Security |
|---|
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast features |
|---|
| Multicast support | Yes |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Physical stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 76 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power consumption note | 76W at 230 VAC |
| Power source | AC |
| Power supply note | Fixed power supply Up to 370W of Class 4 PoE Power |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features |
|---|
| Latency | 1 Gbps: 2.28 μSec 10 Gbps: 1.46 μSec |
| Performance management | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Memory and processor | CPU: Quad-core Arm Cortex-A72 at 1.8 GHz Memory: 8 GB DDR4 Flash: 16 GB eMMC |
| Fan | Fixed fans |
| Weight (imperial) | 5.1 kg (11.2 lbs) |
| I/O ports | 48 x 10/100/1000BASE-T Class 4 PoE ports, supporting up to 30W per port 4 x 100M/1/10G SFP+ ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM 1 x RJ-45 console port |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442 x 327.7 mm (1.73 x 17.4 x 12.9") |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features |
|---|
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Weight (imperial) | 5.1 kg (11.2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.9 x 442 x 327.7 mm (1.73 x 17.4 x 12.9") |
| Technical details |
|---|
| Physical stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory |
|---|
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |