| Ports & interfaces |
|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth |
|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details |
|---|
| Compatible products | FS6400, FS2500, HD6500, SA6400, RS2825RP+, DS1825+, RS2423RP+, RS2423+, DS1823xs+, RS822RP+, RS822+, DS2422+, RS2821RP+, RS2421RP+, RS2421+, RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621+, RS820RP+, RS820+, DS2419+II, DS2419+, DS1819+, RS2818RP+, RS2418RP+, RS2418+ |
| Product colour | Blue, Silver |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Network |
|---|
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 9000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3x, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3an |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design |
|---|
| Compatible products | FS6400, FS2500, HD6500, SA6400, RS2825RP+, DS1825+, RS2423RP+, RS2423+, DS1823xs+, RS822RP+, RS822+, DS2422+, RS2821RP+, RS2421RP+, RS2421+, RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621+, RS820RP+, RS820+, DS2419+II, DS2419+, DS1819+, RS2818RP+, RS2418RP+, RS2418+ |
| Product colour | Blue, Silver |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Component for | Server |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 82 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 68.1 mm |
| Performance |
|---|
| Compatible products | FS6400, FS2500, HD6500, SA6400, RS2825RP+, DS1825+, RS2423RP+, RS2423+, DS1823xs+, RS822RP+, RS822+, DS2422+, RS2821RP+, RS2421RP+, RS2421+, RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621+, RS820RP+, RS820+, DS2419+II, DS2419+, DS1819+, RS2818RP+, RS2418RP+, RS2418+ |
| Other features |
|---|
| Jumbo frames | 9000 |