| Print quality |
|---|
| Print technology | Inkjet |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Print technology |
|---|
| Printing colours | Cyan, Grey, Light Cyan, Light grey, Matte black, Photo black, Violet, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Display |
|---|
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance |
|---|
| Product colour | Black |
| Page description languages | ESC/P-R, PostScript 3 |
| Market positioning | Home & office |
| Internal memory | 2000 MB |
| Sound power level (printing) | 49.5 dB |
| Software |
|---|
| Bundled software | Epson Edge, Epson Cloud Solution PORT, Epson Print Layout, Epson LFP Accounting Tool, Epson Net Config |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 2000 MB |
| Colour |
|---|
| Printing colours | Cyan, Grey, Light Cyan, Light grey, Matte black, Photo black, Violet, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Printing |
|---|
| Print technology | Inkjet |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Features |
|---|
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Printing colours | Cyan, Grey, Light Cyan, Light grey, Matte black, Photo black, Violet, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Product colour | Black |
| Page description languages | ESC/P-R, PostScript 3 |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Paper handling |
|---|
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B2, B3, B4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Paper tray media types | Roll |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Design |
|---|
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Media formats |
|---|
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B2, B3, B4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | Epson Edge, Epson Cloud Solution PORT, Epson Print Layout, Epson LFP Accounting Tool, Epson Net Config |
| Technical details |
|---|
| Power consumption (PowerSave) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Power |
|---|
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 3.4 W |
| Power consumption (PowerSave) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (printing) | 85 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 1909 mm |
| Depth | 890 mm |
| Height | 1218 mm |
| Weight | 151 kg |
| Packaging data |
|---|
| Bundled software | Epson Edge, Epson Cloud Solution PORT, Epson Print Layout, Epson LFP Accounting Tool, Epson Net Config |
| Cables included | Power |