| Printing |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Performance |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling |
|---|
| Supported paper width | 80 mm |
| Printing media thickness | 70 µm |
| Maximum roll diameter | 5 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Optional connectivity | Bluetooth, Serial (RS-232), USB 2.0, Wireless LAN |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | No |
| Print technology |
|---|
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 80 mm/sec |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Magnetic stripe reader | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Features |
|---|
| Magnetic stripe reader | Yes |
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Storage media | Flash |
| Design |
|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Storage media | Flash |
| Power |
|---|
| Power source type | Battery |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 105 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 405 g |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |