| Printing |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Performance |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling |
|---|
| Supported paper width | 58 mm |
| Printing media thickness | 0.05 ~ 0.08 µm |
| Maximum roll diameter | 6 cm |
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Roll core diameter (max) | 6 cm |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | No |
| Print technology |
|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Technical details |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 5.4 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Features |
|---|
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 103 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 109 mm |
| Weight | 610 g |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |