| Cooling |
|---|
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 1323 RPM |
| Cooling type | Active |
| Performance |
|---|
| On/off switch | No |
| Power supply unit (PSU) form factor | TFX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| EPS version | 2.92 |
| Noise level | 21.7 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Rifle |
| Design |
|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 8 cm |
| On/off switch | No |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 1323 RPM |
| Cooling type | Active |
| Power |
|---|
| Total power | 300 W |
| Maximum input current (@220V) | 2 A |
| Peak power | 350 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power factor | 0.98 |
| Maximum input current (@110V) | 4 A |
| Combined power (+3.3V) | 103 W |
| Combined power (+12V) | 288 W |
| Combined power (+5V) | 103 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V1) | 13 A |
| Max output current (+12V2) | 13 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Surge & inrush protection (SIP), Under voltage |
| Hold time | 29 ms |
| Efficiency | 90.6% |
| Number of +12V rail(s) | 2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Motherboard power cable length | 35 cm |
| SATA power cable length | 300,450,600 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 300,450 mm |
| PCI Express power cable length | 40 cm |
| CPU power cable length | 35 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 3 |
| Number of PATA power connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Cabling type | Non-Modular |
| Number of SATA power cables | 1 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Technical details |
|---|
| Shipping (inner) case width | 27.5 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 9.4 kg |
| Shipping (inner) case length | 47.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 19.5 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, ErP, Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CB, CE, RoHS, TÜV mark, WEEE |
| Certificates |
|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, CE, RoHS, TÜV mark, WEEE |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification |
|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 85 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data |
|---|
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Package depth | 82 mm |
| Package width | 159 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Manual | Yes |
| Manual languages | German, English, Spanish, French, Polish, Russian |
| Packaging content |
|---|
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Shipping (inner) case width | 27.5 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 9.4 kg |
| Shipping (inner) case length | 47.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 19.5 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features |
|---|
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Manual | Yes |