| Performance |
|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Design |
|---|
| IK code | IK10 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera |
|---|
| Minimum illumination | 0.02 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2-1/12000 s |
| Lens viewing angle, horizontal | 131° |
| Lens viewing angle, vertical | 93.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 174° |
| Image sensor |
|---|
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system |
|---|
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.3 |
| Detect distance | 23.6 m |
| Observe distance | 9.4 m |
| Recognize distance | 4.7 m |
| Identify distance | 2.4 m |
| Fixed focus | Yes |
| Fixed focal length | 2.3 mm |
| Video |
|---|
| Noise reduction | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Audio |
|---|
| Voice codecs | G.711ulaw, G.726 |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Network |
|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP,RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, sRTP |
| Storage |
|---|
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security |
|---|
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS |
| IP address filtering | Yes |
| Management features |
|---|
| Web-based management | Yes |
| Power |
|---|
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 6.49 W |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 170 mm |
| Depth | 78.8 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 830 g |
| Packaging content |
|---|
| Number of cameras | 1 |
| Other features |
|---|
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |