| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 64 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u v2 480GB NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Optical drive type | No |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 with Rich IO Processor, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power supply | 1000 W |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 26.7 kg |
| Height | 242 mm |
| Depth | 916 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |