| Processor |
|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6517P |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u v2 480GB NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Number of SSDs supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 (front or rear), for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Standard fans | 6x High Performance Fan |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 727 mm |
| Height | 87.5 mm |
| Depth | 448 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 6x High Performance Fan |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |