| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2414 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Number of SSDs supported | 2 |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | SATA |
| Storage drive type | None ship standard, 2 LFF supported |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the HPE iLO 6 User Guide |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE ProLiant DL20 Gen10 Plus 290W FIO Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply | 290 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Management features |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the HPE iLO 6 User Guide |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 434.6 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Depth | 382.2 mm |
| Other features |
|---|
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 2 LFF supported |