| Processor |
|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4510 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 2 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 599.9 x 915.9 x 241 mm (23.6 x 36.1 x 9.49") |
| Width | 605.1 mm |
| Weight | 25.8 kg |
| Height | 241 mm |
| Depth | 916 mm |
| Management features |
|---|
| Management platform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight (imperial) | 25.8 kg (56.9 lbs) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 25.8 kg (56.9 lbs) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 599.9 x 915.9 x 241 mm (23.6 x 36.1 x 9.49") |